олотоніський районний відділ ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» інформує
Що треба знати про туберкульоз
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, туберкульоз входить до переліку десяти найбільш смертельно небезпечних інфекційних захворювань світу. До повномасштабного вторгнення росії Україна впевнено впроваджувала інноваційні рішення для боротьби з туберкульозом та займала у цьому напрямку лідируючі позиції серед країн Східної Європи та Центральної Азії (СЄЦА). Через активні бойові дії, прицільні атаки ворога на медичну систему, масштабну міграцію ризики розповсюдження інфекційних хвороб, зокрема й туберкульозу, зростають. Однак фахівці протитуберкульозної служби роблять усе, щоб мінімізувати ризики, та навіть продовжують впроваджувати інноваційні практики попри війну, яка триває.
Що таке туберкульоз?
Це інфекційне захворювання. Його викликає мікобактерія туберкульозу (МБТ), що називається також паличкою Коха. Здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини вологи, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання.
Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль.
Як наслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти МБТ у навколишнє середовище і нікого не заражає.
На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме:
-
особи, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз;
-
ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД;
-
особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики;
-
особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет);
-
діти, оскільки їх імунна система не сформована;
-
літні люди через послаблення їх імунної системи.
Основні симптоми захворювання:
-
кашель понад 2 тижні;
-
підвищена температура тіла понад 7 днів;
-
утруднене дихання;
-
біль у грудях;
-
поганий апетит, постійна слабкість;
-
безпричинна втрата ваги;
-
підвищена пітливість, особливо вночі;
-
кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі)
Чи знаєте ви, що:
-
На туберкульоз може захворіти кожен!
-
Туберкульоз можна вилікувати!
-
Неприпустимо самостійно ставити діагноз туберкульозу та займатися самолікуванням!
-
При виникненні хоча б одного з симптомів туберкульозу негайно зверніться до лікаря
Що робити, якщо ви помітили схожі симптоми у себе чи своїх близьких?
Відповідь єдина – якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше було розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.
Що буде, якщо не лікуватися?
У певних випадках хворі без лікування помирають впродовж одного-двох років. В інших випадках туберкульоз переходить у хронічну або резистентну форму. Без лікування хворий на хронічний туберкульоз впродовж багатьох років виділяє МБТ та заражає оточуючих. Загострення туберкульозу проходить з високою температурою та болісним кашлем з кровохарканням. Якість життя таких осіб стрімко погіршується.
Які дослідження дозволяють встановити діагноз?
Основними дослідженнями є огляд у лікаря, мікроскопічне дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання – вчасно до нього звернутися.
Ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного видужання!